İÜ Socrat Ekibi Japonya’da Ülkemizi Temsil Edecek

İstanbul Üniversitesi SOCRAT Güneş Arabası Ekibi, Ağustos ayında Japonya’da düzenlenecek olan “JAF-Solar Car Race Suzuka 2016 Güneş Arabası Yarışı”na katılacak.

Dünyanın en eski ve en prestijli güneş arabası yarışlarından olan JAF-Solar Car Race Suzuka 2016, Uluslararası Otomotiv Federasyonu’nun (FIA) destekleriyle Ağustos’un ilk haftasında Japonya’nın Suzuka kentinde düzenlenecek.

Lise ve üniversite takımlarının yer aldığı bu yarışmada tüm klasmanlar dâhil olmak üzere toplamda 50’den fazla ekip şampiyonluk mücadelesi verecek.

Altı kişilik bir ekiple yarışacak olan İÜ SOCRAT Ekibi, ülkemizi bugüne dek Japonya’da temsil eden ilk ekip olacak.

2015 senesinde Abu Dhabi’den dünya dördüncülüğü ile dönen İÜ SOCRAT Ekibi, son olarak TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Elektromobil 2015 Türkiye Şampiyonu olmuş ve geçtiğimiz ay Eskişehir’de düzenlenen Türkiye’nin ilk uzun mesafeli, güneş enerjili araç yarışı “Youth For Future”ı birinci olarak tamamlamıştı.

“Hedefimiz İlk 3’e Girmek”

İÜ SOCRAT Ekibi Takım Kaptanı Engin Topaloğlu, JAF-Solar Car Race Suzuka 2016 Güneş Arabası Yarışı’nda ilk 3’e girmeyi hedeflediklerini belirterek, “Yarış,  Avustralya’da düzenlenen World Solar Challenge’ın ardından gelen en prestijli güneş arabası yarışması. Daha önce Avustralya’da dünya 8.’si olmuştuk. Geçen sene ise Abu Dhabi Solar Challenge’da dünya 4.’sü olduk. Şimdi ise beklentimiz ilk üçe girmek. Bu hedefimiz için gece gündüz demeden aylarca çalıştık. Yeni arkadaşlarımızı da aramıza dâhil ettik ve onların da bu süreçte katkıda bulunmasını sağladık. Aracımızı gemiyle yolladık. Ağustos ayında Japonya’da yarışacağız. Şu an için hedefimiz oraya gidip ülkemizi ve ekibimizi en iyi şekilde temsil etmek” dedi.

SOCRAT'15(1)

“Yarışa Katılacak İlk Türk Ekibiz”

JAF-Solar Car Race Suzuka 2016 Güneş Arabası Yarışı’na Türkiye’den bu güne kadar katılan ilk ekip olduklarını ifade eden Topaloğlu, “Japonya’da gerçekleştirilecek bu yarışa katılan bir Türk ekibi olmanın verdiği bir sorumluluk, bir ağırlık var. Bunu en iyi şekilde yerine getirmek istiyoruz. Başta Elektrik-Elektronik Mühendisliği olmak üzere Malzeme-Metalurji, Makine Mühendisliği gibi farklı bölümlerden öğrenci arkadaşlarımız var. Aslında biz güneş enerjili araç ekibiyiz. Son 2 senedir ise elektrikli araba yapmaya devam ediyoruz. En son yaptığımız elektrikli araba TÜBİTAK’da birinci oldu. Aracımız 160 kg kapasiteli ve tek şarjla 200 km gidebiliyor” diye belirtti.

Yarışmada ekip birliğini çok iyi sağlamış olmanın kendileri için bir avantaj olduğunu belirten Topaloğlu, “Yurt dışında katıldığımız yarışlarda birçok ekip gördük; ancak hiçbir takımda bizde olan birlikteliği göremedik. Bu bizim için büyük bir avantaj. Ekip olarak bir karar alırken, o karara farklı gözlerden bakarak en iyi şekilde nasıl yapacağımızı planlıyoruz.” dedi.

“Kendimizi Dünyaya Tanıtmak İstiyoruz”

İÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi Mücahid Aydın ise yarışmanın dünya çapındaki en prestijli yarışmalardan biri olduğunu ifade ederek, “Kendimizi dünyaya tanıtmak ve başarımızı herkese göstermek istiyoruz. Bu yarışmada ilk üçü hedefliyoruz. Diğer rakiplere baktığımız zaman ilk üçe girememek için hiçbir sebebimiz yok.  Bu iş için çok çalıştık çok çabaladık. İnşallah da emeğimizin karşılığını almayı umuyoruz.” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi’nin ülkemizdeki diğer üniversitelerin de öncülüğünü üstlenmekte olan köklü bir üniversite olduğundan söz eden Takım Kaptanı Engin Topaloğlu ve Ekip Üyesi Mücahit Aydın, “İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan ekibimiz, 2009 yılından bu yana ülkemizde ve yurtdışında birçok başarıya sahiptir. Bu durum da üniversitemizin bilime, çalışmaya ve inovatif projelere verdiği önemi göstermektedir” ifadelerini kullandılar. Takım Kaptanı Engin Topaloğlu ve Ekip Üyesi Mücahit Aydın konuşmalarını başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere ekibe Japonya sürecinde destek olan tüm sponsorlara teşekkür ederek sonlandırdılar. Ekip üyeleri SOCRAT’ın kuşaktan kuşağa geçen bir başarı hikâyesi olduğunu belirterek, bu hikâyeyi sonuna kadar sürdürmeyi hedeflediklerini söylediler.

Jaf-Solar Car Race Suzuka Nedir?

JAF-Solar Car Race Suzuka, Japonya’da düzenlenen en prestijli uluslararası güneş arabası yarışıdır. İlk kez 1992 yılında düzenlenen yarışın bu yıl 25.’si düzenlenecektir. Japonya’nın popüler yarış pisti Suzuka Pisti’nde yapılacak yarış Olympia,Dream, Challenge ve Enjoy I/II olmak üzere 5 kategoriden oluşuyor. Enjoy I/II kategorileri 4 saatlik; Olympia, Dream ve Challenge kategorileri ise 5 saatlik pist yarışı şeklinde gerçekleştirilecek.

Ülkemiz ve üniversite temsilcimiz, aralarında iddialı ekiplerin bulunduğu, etkinliğin üst düzey klasmanı olan Dream klasmanında yarışacak. İÜ SOCRAT Ekibi’nin hedefi ise ilk üçe girme başarısı göstererek bayrağımızı Japonya’da dalgalandırmak.

Leave a Reply

haberlerinizi bize göndermek için

info@engozdeuniversiteler.com

bulten@engozdeuniversiteler.com